کشف سیاره داغ توسط ستاره شناسان؛

آیا امکان وجود سیاره ای با دمای بیش از 3000 درجه فارنهایت وجود دارد؟

کد خبر : 810 پنج شنبه 02 تیر 1401 - 13:54:41

محققان با استفاده از تلسکوپ ها به دنبال یافتن سیاره هایی که ممکن است حامی حیات باشند هستند. کشف برخی علوم جدید درباره سیاره ها باعث می شود که ستاره شناسان تعجب بسیار کنند.

به گزارش سیناپرس اردبیل،  سیاره‌ای که محققین آن را «نپتون داغ»نامیده اند، در یک دسته‌بندی جدید قرار می‌گیرد. این سیاره سطح جامد ندارد و حتی از عطارد در منظومه شمسی ما بسیار داغتر است. نه تنها سرب در جو این سیاره ذوب می شود، بلکه پلاتین، کروم و فولاد ضد زنگ نیز ذوب می شود. یک سال در این سیاره کمتر از 24 ساعت است این چرخش سریع«نپتون داغ» به دور خورشیدش دانشمندان را شوکه کرده است. استادیار فیزیک و ستاره‌شناسی می‌گوید: «برای اولین بار، نوری را که از این سیاره را اندازه‌گیری کردیم».  این سیاره به قدری تحت تابش خورشید قرار دارد که دمای آن بیش از 3000 درجه فارنهایت است و جو آن می توانست به طور کامل تبخیر شده باشد. با این حال، مشاهدات جو آن را از طریق نور مادون قرمزی که سیاره ساطع می‌کند به ما نشان می‌دهد. وجه مشترک نپتون، سیاره هشتم منظومه شمسی، و «نپتون‌ داغ» کهکشان، اندازه آنهاست. پهنای نپتون ما حدود چهار برابر زمین است.  ناسا آن را غول یخی می نامد که تاریک، سرد است و توسط بادهای مافوق صوت در فاصله 2.8 میلیارد مایلی از خورشید قرار دارد. با این حال، نپتون‌های داغ در ناحیه‌ای در اطراف خورشید خود می‌چرخند که معمولاً فاقد جو است.ما فکر می کنیم دلیل این که نپتون های داغ به اندازه کافی عظیم نیستند، این است که از تبخیر جوی و از دست دادن جرم جلوگیری می کنند.
 آنچه اندازه‌گیری‌های ما تاکنون به ما نشان می‌دهد همان چیزی است که ویژگی‌های جذب طیفی می‌نامیم. اگر کسی می خواهد آنچه را که ستاره شناسان در مورد یافتن نشانه های حیات یا اکسیژن در جهان های دیگر می گویند باور کند، باید نشان دهند که می توانند این کار را در ابتدا با چیزهای ساده انجام دهند.  ستاره شناسان می گویند ماموریت بزرگ بعدی ناسا، تلسکوپ فضایی جیمز وب، نیز این نپتون داغ را برای رصد هدف قرار خواهد داد.

 

مترجم: پریناز نصرتی

منبع: study find

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]