سرپرست اداره کل بهزیستی استان:

اجرای طرح غربالگری بینایی برای کودکان اردبیلی

کد خبر : 680 چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401 - 09:06:09

سرپرست اداره کل بهزیستی استان اردبیل گفت: با فعال کردن 180 پایگاه در استان اردبیل طرح غربالگری بینایی برای کودکان در استان اردبیل اجرا می‌شود.

به گزارش سیناپرس اردبیل، حامد رضایی در مراسم آغازین طرح غربالگری بینایی و پیشگیری از تنبلی چشم در اردبیل اظهار کرد: همزمان با هفته سلامت و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اجرای این طرح را از امروز همزمان با سراسر کشور، در استان اردبیل آغاز می‌کنیم.
وی هدف از اجرای این طرح را کاهش و پیشگیری از اختلالات بینایی به ویژه تنبلی چشم در گروه سنی پایین اعلام کرد و گفت: کودکان سه تا 6 سال به همراه والدین خود با در دست داشتن شناسنامه کودکان می‌توانند با مراجعه به این پایگاه‌ها در این طرح بینایی خود را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهند.
سرپرست اداره کل بهزیستی استان اردبیل تصریح کرد: در سال‌های اخیر با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته طرح بینایی‌سنجی و جلوگیری از تنبلی چشم اجرایی شده و شاهد تقویت و توسعه این طرح در ارتقا سلامت جامعه هدف خواهیم بود.
رضایی افزود: سالانه بیش از 66 هزار کودک در قالب این طرح مورد سنجش قرار می‌گیرند که در سال گذشته 2 هزار و 400 نفر از افراد مورد سنجش قرار گرفته برای پایش و تشخیص نهایی به پزشکان متخصص ارجاع داده شدند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: از این تعداد 600 نفر مشکل تنبلی چشم داشته و مراحل درمان و اقدامات پیشگیرانه مورد توجه قرار گرفته تا نارسایی به وجود آمده رفع شود.
رضایی اضافه کرد: در قالب این طرح سعی بر این است تا با تشخیص به موقع جلوی کم بینایی و یا نابینایی کودکان گرفته شده و سلامت آنها مورد توجه قرار گیرد.
رضایی خطرناک بودن بیماری تنبلی چشم به عنوان یک عارضه شایع را در گروه سنی کودکان یادآور شد و بیان کرد: 180 پایگاه غربالگری بینایی در سطح استان فعال شده و همکاران ما سعی می‌کنند تا به مراجعین ارائه خدمات تخصصی و کیفی را انجام دهند.
سرپرست اداره کل بهزیستی استان اردبیل ادامه داد: اجرای این طرح تا پایان سال ادامه خواهد داشت و سعی ما بر این خواهد بود تا همه کودکان سه تا 6 سال مورد ارزیابی و سنجش این طرح قرار گیرند.
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]